دوشنبه 13 اسفند 1402 - Monday 04 March 2024

5 تا 10 درصد بهبودیافتگان پاک می‌مانند

5 تا 10 درصد بهبودیافتگان پاک می‌مانند
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: طبق آمار ۵ تا ۱۰ درصد معتادان بهبودیافته پس از ترخیص از مراکز درمانی پاک می‌مانند.

وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه یکی از مهمترین اقدامات طرح یاریگران انگ زدایی از فرد معتاد است، اظهار کرد: اعتیاد یک بیماری است و باید انگ‌زدایی در این زمینه اتفاق افتد.

او افزود: طرح یاریگران باید داوطلبانه باشد، چراکه یاری رساندن اجباری نیست و اجبار فایده‌ای ندارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: از دیگر اقدامات طرح یاریگران ارائه خدمات در حوزه پیشگیری است که بسیار اهمیت دارد. علی‌رغم اهمیت موضوع پیشگیری، همیشه نگاه‌ها به این حوزه نقطه‌ای بوده و از همین رو بودجه حداقلی برای آن در نظر گرفته شده است. بنابراین باید نگاهی هدفمند در حوزه پیشگیری ساری و جاری شود تا سیاستمداران بودجه مناسبی برای آن اختصاص دهند.

قبادی دانا تصریح کرد: بخشی از بودجه پیشگیری می‌تواند از محل بودجه دستگاه‌های دیگر تأمین شود.

او با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای مقابله با اعتیاد در مراکز کارگری افزود: طرح‌های مختلفی از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در میان قشر کارگر جامعه اجرا شده است و طرح‌هایی مانند طرح کاج و ابر بسیار موفق بودند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: تلاش کردیم تا با بررسی دقیق‌تر مراکز صنعتی آمار دقیقی از شیوع اعتیاد در میان کارگران بدست آوریم، به طور مثال متوجه شدیم در منطقه صنعتی عسلویه داخل فنس و خارج فنس میزان شیوع اعتیاد در میان افراد متفاوت است.

او با اشاره به بررسی اقدامات سازمان بهزیستی در طول ۴۰ سال گذشته در زمینه اعتیاد گفت: با بررسی‌هایی که انجام دادیم توانستیم الگوی جامع درمان و بازتوانی اعتیاد را مبتنی بر استمرار درمان مطرح کنیم. در این الگو برای هر فرد به صورت جداگانه نسخه نوشته می‌شود و اولین مرکز در این زمینه در اصفهان ایجاد شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: افراد براساس این الگو به مدت ۴ ماه به طور مستمر در این مراکز هستند و پس از آن به مدت ۸ ماه به صورت سرپایی و با مشاوره فردی، خانواده درمانی، گروه درمانی و درمان پرهیزمداری خدمات دریافت می‌کنند.

او افزود: در این الگو مواد جایگزین وجود ندارد و با تکیه بر خانواده و ورود معتاد به جامعه انجام می‌شود. ممکن است هزینه این الگو درمانی بالا باشد، حال اگر موثر باشد می‌تواند مورد توجه بخش خصوصی قرار گیرد و گسترش یابد.

بیشتر بخوانید: افزایش ۵ درصدی شیوع مواد مخدر در ۱۰ سال گذشته

قبادی دانا تصریح کرد: آماده سازی شغل برای افراد مستعد اعتیاد و پرداختن به این موضوع با تکیه بر موضوعات فردی، فرهنگی و اجتماعی از مهمترین موضوعات طرح یاریگران است.

او با اشاره به حضور معتادان در مراکز بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر معتادان به صورت مکرر در مراکز اقامتی ما حضور دارند.

قبادی دانا تصریح کرد: طبق آمار ۵ تا ۱۰ درصد معتادان بهبودیافته پس از ترخیص از مراکز درمانی پاک می‌مانند که امیدواریم با ارائه طرح‌های جدید این آمار‌ها را افزایش دهیم. همچنین این آمادگی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد که در زمینه طرح یاریگران در بخش کارگری اقدامات مناسبی انجام شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *