دوشنبه 06 تیر 1401 - Monday 27 June 2022

ظریف: کشورهایی که به یکجانبه گرایی ترامپ تن داده‌اند، زمینه را برای تعرض به خودشان فراهم می‌کنند

ظریف: کشورهایی که به یکجانبه گرایی ترامپ تن داده‌اند، زمینه را برای تعرض به خودشان فراهم می‌کنند

وزیر خارجه ایران گفت: کشورهایی که برای مصون ماندن از تعرض ترامپ، به یکجانبه گرایی و قانون شکنی آن تن داده‌اند، زمینه را برای تعرض او به خودشان فراهم می‌کنند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هم اندیشی پاسداری از حفاظت از اموال فرهنگی ملت‌ها و میراث جهان که از سوی کمیسیون ملی یونسکو ایران و سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد، طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در بین مفاخر و سرمایه‌های فرهنگی و علمی ایران، از تمام دستگاه ها و افرادی که نسبت به حفظ میراث گذشتگان احساس مسئولیت کرده، قدردانی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: برگزاری چنین نشست موقری برای پاسداشت حریم مراکز فرهنگی و غیرقابل تعرض بودن آنها ابتکار ارزنده ای است که امیدوارم به سهم خود بتواند بار دیگر تصویر شکوهمند و فاخر فرهنگ و تمدن و میراث تاریخی ایران را به جهان نشان دهد.

وی گفت: مکان ها و آثار فرهنگی، تمدنی شاید از لحاظ تاریخی و جغرافیایی متعلق به یک قوم و ملت باشد، اما از لحاظ نقشی که در بازشناسی هویت بشری و انباشت لایه های تاریخی معرفت دارند، متعلق به همگان و فارغ از جغرافیا و مکان هستند.

*حمله به اموال و میراث مشترک فرهنگی حمله به انسانیت، روح بشریت و تاریخ است

وزیر خارجه اضافه کرد: شایسته است از مفهوم میراث مشترک بشری برای توصیف این دستاوردهای بشری بهره جوییم. احترام به آثار فرهنگی و تمدنی، رعایت حرمت انسان و کرامت ذاتی انسان است و در مقابل حمله به اموال و میراث مشترک فرهنگی حمله به انسانیت، روح بشریت و تاریخ است.

ظریف با بیان اینکه در تلاش مشترک و هم افزایی بین المللی برای صیانت و حمایت از مراکز فرهنگی و مظاهر تمدن بشری و مقابله با تهدید و آسیب رساندن به آنها جامعه جهانی اسناد مهم و سازوکارهای قابل توجهی را تدوین کرده است، اظهار داشت: به عنوان مثال کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه در خصوص حفاظت از اموال فرهنگی در مخاصمات مسلحانه، آسیب به اموال فرهنگی هر ملتی را به منزله آسیب رساندن به میراث فرهنگی تمام بشریت و جرمی نابشخودنی در نظر گرفته است. این کنوانسیون هر نوع حمله و ایراد آسیب به اموال فرهنگی را ممنوع کرده و براساس پروتکل دوم ۱۹۹۹ آن حتی در زمان مخاصمات مسلحانه اموال فرهنگی، اموال غیرنظامی محسوب شده و نباید مورد حمله قرار گیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: همچنین کنوانسیون ۱۹۷۲ حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان، نیز همه کشورهای متعاهد را مکلف می‌دارد تا از هر گونه اقدام عمدی که مستقیم یا غیرمستقیم به میراث فرهنگی و طبیعی واقع در سرزمین سایر کشورهای عضو این کنوانسیون آسیب برساند، خودداری کنند. علاوه بر این، براساس پروتکل اول الحاقی به کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو هر نوع عمل خصمانه علیه بناهای تاریخی، آثار هنری یا اماکن مذهبی که به عنوان میراث فرهنگی یا معنوی مردم یک سرزمین شناخته می شود، ممنوع است. نه تنها حمله و تخریب، بلکه استفاده از این اماکن برای پیشبرد اهداف نظامی نیز ممنوع بوده و عاملان و مرتکبان چنین جنایاتی به عنوان جنایتکاران جنگی شناخته می‌شوند.

به گزارش فارس، ظریف بیان کرد: اسناد بین‌المللی متعددی از جمله قطعنامه‌های صادره از سوی ارکان مختلف ملل متحد و آرای متعدد صادره از سوی محاکم قضایی و کیفری بین‌المللی نیز بر این مهم و تعهدات عام الشمول اعضای جامعه بین‌المللی صحه گذاشته‌اند.

وزیر خارجه در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: افراطی گری رنگ و مذهب و نژاد نمی‌شناسد،  امروز در غرب با گسترش ناسیونالسیم افراطی و نژادپرستانه شاهد نقش آفرینی روزافزون عوام فریبانی هستیم که بر خلاف قواعد حقوقی و اخلاقی تمدن بشری را به سخره گرفته و به ارزش‌های دینی و باورهای مذهبی میلیاردها انسان بی احترامی کرده و کتاب مذهبی آنها را می‌سوزانند و در جنگ افروزی از هیچ گفتار و رفتاری فروگذار نمی‌کنند.

* امروز ترامپ ایران را به حمله مسلحانه تهدید و علنی از حمله به اماکن تاریخی و فرهنگی ایران سخن می‌گوید

ظریف گفت: وقیح ترین اقدامات، اظهارات رئیس جمهور آمریکاست که مردم و فرهنگ ایرانی را تهدید کرده است و ضمن نقض قواعد و اصول بنیادین حقوق بین‌الملل از جمله اصل منع تهدید یا توسل به زور، یاوه گویانه تهدید کرده است که ۵۲ نقطه در ایران را که برخی از اهمیت بالایی برای ایران و فرهنگ ایرانی برخوردار هستند، هدف قرار می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: برای شناخت عقبه این طرز تفکر کافی است اندک نگاهی به تاریخ معاصر خود بیندازیم و اقداماتی که برخی گروه‌های جنگ طلب و تروریستی در تخریب میراث فرهنگی از خود به جای گذاشتند، بررسی کنیم.

ظریف افزود: طالبان در ۲۰۰۱ مجسمه‌های بودا در بامیان را منفجر کردند. تروریست‌های افراطی داعش میراث فرهنگی مشترک بشری در عراق و سوریه در موصل و نینوا و پالمیرا و دیگر نقاط این دو سرزمین را در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ از بین بردند و امروز ترامپ نه تنها با نقض فاحش منشور ملل متحد، ایران را به حمله مسلحانه تهدید می‌کند، بلکه به طور علنی از حمله به اماکن تاریخی و فرهنگی ایران سخن به میان می‌آورد. این در حالی است که توافق جامعه جهانی برای حفاظت از میراث و اماکن فرهنگی، چه در شرایط صلح و حتی در شرایط جنگ، خود یک میراث ناملموس بزرگ و مشترک جهانی است.

*تهدید ترامپ برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی ایران، مصداق بارز تروریسم فرهنگی بین‌المللی 

وی گفت: تهدید رئیس جمهور آمریکا برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی ایران، مصداق بارز تروریسم فرهنگی بین المللی است و ادامه قانون شکنی رژیم آمریکا برای شکستن مقاومت مردم بزرگ ایران است که از یک سو با تروریسم اقتصادی با صراحت منابع تامین غذا و داروی مردم دلاور ایران را نشانه گرفته و وزیر نادان خارجه‌اش در یک اقدام مجرمانه که مصداق توطئه برای نسل کشی و جنایت علیه بشریت است، اعلام می کند اگر ایران می‌خواهد مردمش غذا داشته باشند باید از ما تبعیت کند و از سوی دیگر در قالب تروریسم دولتی دست به ترور یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های ایران و منطقه می‌زند و در کمال وقاحت به ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی افتخار می‌کند. بزرگمردی که منطقه و جهان وامدار مبارزه صادقانه آن با جریان‌ها و گروهای تروریستی و افراطی است.

وی گفت: تهدیدات ترامپ تبلور تنفر ناشی از حقارت است. نه فقط تنفر از ایران و فرهنگ غنی ایرانی، بلکه تنفر از فرهنگ، تمدن و هر چیزی که بیانگر صلح و ثبات است. رژیم ترامپ با اقدامات نامتعارف و غیرعقلانی سعی در پر رنگ کردن نقشی ناخوشایند و منفی در تاریخ دارد. حتی اگر به بهای نابودی بخش‌های زیبایی از تاریخ و هویت بشریت تمام شود.این رژیم قبلا نشان داده به قوانین و تعهدات دولت خود پایبند نیست. خروج از یونسکو، معاهده آب و هوایی پاریس، منع موشک‌های هسته‌ای میان برد و کوتاه برد، در کنار خروج یکجانبه از برجام، انکار حقوق بین‌الملل و به واقع قانون ستیزی رژیم ترامپ است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: زمانی که ترامپ با مشی نژادپرستانه، ملت متمدن و با فرهنگ ایران را تروریست می‌نامد، با وقاحت به دنیا اعلام می‌کند که رژیم آن هیچ تعهدی به رعایت اصول و خطوط قرمز حقوق بین الملل و اصل منع نژادپرستی، اصل منع تبعیض و اصل مسئولیت بین‌المللی در قبال تعهدات عام و تعهدات خاص ندارد.

وزیر خارجه افزود: دولت ترامپ علیرغم ادعاهای خود بارها نشان داده که اعتقادی به مذاکره و پایبندی به تعهدات قبلی و فعلی ندارد.

وی تصریح کرد: دشمنی با فرهنگ حتی خصومت با یک ملت نیست، بلکه مخامصه با ارزش‌های مشترک فرهنگی و دستاوردهای تمدنی تمامی ملل جهان است.

ظریف گفت: یکجانبه گرایی و قانون گریزی همانقدر خطرناک است که تحمل آن توسط دیگران، متاسفانه مواضع منفعلانه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی در مقابل قانون شکنی و یکجانبه گرایی ترامپ، وی را در پیگیری مشی قلدری جهانی جری‌تر کرده است.

وزیر خارجه یکجانبه گرایی انفعالی را مشوق یکجانبه گرایی فعال خواند.

منبع : فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *