یکشنبه 02 آبان 1400 - Sunday 24 October 2021

ادعای ” نتانیاهو ” در مورد کمک ایران به حزب الله لبنان

ادعای ” نتانیاهو ” در مورد کمک ایران به حزب الله لبنان

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی خود به مناسبت روز اشغال قدس شرقی، به حزب‌الله و ایران نیز پرداخت.

بر اساس گزارش روزنامه یدیعوت آحارونوت، نتانیاهو که در «تلة الذخیره» (پایگاهی نظامی در شمال قدس شرقی) سخنرانی می‌کرد، مدعی شد، ایران سالانه چند ده ملیون دلار به حزب‌الله می‌دهد و این کمک‌های به شیوه‌های مختلف به دست حزب‌الله می‌رسد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی سپس ادعا کرد: وزارت خارجه ایران در همین راستا و تحت پوشش دیپلماتیک ۱۰۰ میلیون دلار به حزب‌الله می‌دهد. ابتدا به لبنان سپس به حزب‌الله تحویل داده است.

نتانیاهو در ادامه ادعاهای خود گفت، کشورهای همسایه از جمله کشورهای عربی این موضوع را می‌دانند و یکی از دلایل نزدیکی آنها به اسرائیل همین است. اسرائیل خطر تهدیدات ایران را دستکم نمی‌گیرد اما تحت تأثیر آن هم قرار نمی‌گیرد؛ هر کسی تلاش کند به ما ضربه بزند پاسخی چند برابر دریافت خواهد کرد.

اصطلاح قدس غربی و شرقی از زمانی به وجود آمد که رژیم صهیونیستی در جنگ ۱۹۴۸ (سال اشغالی فلسطین) بخش‌های غربی قدس را به اشغال خود در آورد و بقیه قسمت‌های قدس تحت کنترل اردن ماند.

در جنگ شش روزه میان چند کشور عربی و رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۶۷، تل‌آویو بخش‌های باقی‌مانده از قدس (قدس شرقی) را نیز اشغال کرد. سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» در بیانیه استقلال فلسطین در سال ۱۹۸۸ اعلام کرد قدس شرقی را پایتخت دولت مستقل فلسطین می‌داند. شورای امنیت سازمان ملل نیز در قطعنامه ۴۷۸ این اقدام رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و تصاحب قدس شرقی را غیرقانونی دانست اما رژیم صهیونیستی تا کنون به این موضوع بی‌اعتنا بوده است.

رژیم صهیونیستی سالروز اشغال قدس شرقی را «روز متحد کردن قدس» می‌نامد و هر سال به مناسبت این روز مراسم برگزار می‌کند.

منبع : فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *