دوشنبه 06 تیر 1401 - Monday 27 June 2022

” عراقچی ” در واکنش به اظهارات ” برایان هوک ” : « لطیفه روز ! »

” عراقچی ” در واکنش به اظهارات ” برایان هوک ” : « لطیفه روز ! »
معاون وزیر خارجه کشورمان واکنشی کوتاه به لفاظی‌های تکراری هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نشان داده است.
 برایان هوک روز پنجشنبه در ادامه لفاظی‌های خود در مصاحبه‌ای علیه ایران مدعی شده بود «به ادامۀ سیاست فشار حداکثری اقتصادی معتقدیم زیرا کارساز است و ایران را از منابع درآمد همیشگی خود محروم می‌کند.»

سیدعباس عراقچی امروز جمعه در واکنش به این اظهارات هوک در جمله‌ای کوتاه نوشته است: لطیفه روز!

این گفت‌وگو پیش از برگزاری نشست هوک با دیپلماتهای ارشد فرانسه، بریتانیا و آلمان در پاریس انجام شد. او قصد داشت در جریان این نشست، دیگران را قانع کند که سیاست آمریکا در قبال ایران بهترین راه برای بازگرداندن تهران به میز مذاکره است.

هوک مدعی شد که اکنون «گروه‌های نیابتی حکومت ایران به لحاظ مالی در تنگنا قرار گرفته‌اند… و امروز به‌ واسطه تحریم‌های ما ضعیف‌تر شده‌اند.»

رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد: «ما سیاست هویج را نیز داشتیم و پیشنهادات زیادی دادیم. یکسال پیش وزیر خارجه پامپئو سیاست خارجی جدید ما را به ایران ارائه داد. شفاف به ایران گفتیم که اگر مثل یک دولت عادی و نه جنبشی و انقلابی عمل کند، تمام تحریم‌ها را بر می‎داریم؛ تمام تحریم‌هایی که ۴۰ سال است اعمال می‌شود.»

ادعاهای تکراری هوک در حالی مطرح می‌شود که نمایندگان ۱+۴ و ایران روز جمعه در حالی پشت میز مذاکره قرار می گیرند که ایران بدلیل رفتارهای قانونی و سنجیده اش در ابعاد سیاسی،نظامی و امنیتی، ابتکار عمل اصلی را در اختیار داشته و اروپا وآمریکای خارج شده از برجام و متحدین منطقه ای ان نیز نتوانسته اند با اجرای شوهای سیاسی،دیپلماتیک، نظامی و متهم سازی، موفقیتی در وادار سازی ایران به پذیرش درخواستهای غیر قانونی خود کسب کنند.

پس از خروج آمریکا از برجام، کشورهای اروپایی به ایران اطمینان دادند که اجازه نخواهند داد حقوق قانونی ایران در بخشهای مختلف بدلیل نقض عهد آمریکا تضییع شود و از این رو جمهوری اسلامی نیز با خویشتنداری ترجیح داد به جای خروج از برجام همچنان به دیپلماسی فرصت بدهد.

منبع : تسنیم

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *