دوشنبه 06 تیر 1401 - Monday 27 June 2022

” شیخ الاسلام ” : « به دَرَک که آمریکایی‌ها در بازسازی سوریه مشارکت نمی‌کنند .

” شیخ الاسلام ” : « به دَرَک که آمریکایی‌ها در بازسازی سوریه مشارکت نمی‌کنند .

دلیل عدم اعلام شدن این سفر، به خاطر شرایط خاص منطقه بود. اسرائیلی‌ها ( رژیم صهیونیستی ) و امریکایی‌ها می‌خواهند بشار اسد را بکشند و اگر می‌دانستند که او به تهران سفر می‌کند، قطعا هواپیمای وی را مورد هدف موشک‌هایشان قرار می‌دادند.

حسین شیخ‌الاسلام، با اشاره به سفر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به تهران گفت: این سفر تجلی روابط برجسته ایران و سوریه و یک نقطه عطف در روند تاریخ معاصر منطقه است. در واقع، این سفر را می‌توان نمایش اقتدار و پیروزی محور مقاومت و ذلت و شکست جبهه امریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان قلمداد کرد که هشت سال هر جنایتی را می‌توانستند، انجام دادند اما موفق نشدند.

سفر بشار اسد نشاندهنده استقرار ثبات در سوریه است

وی سفر بشار اسد را نشاندهنده استقرار ثبات در سوریه دانست و اظهار داشت: این سفر نقطه عطفی بوده که نشان می‌دهد مقاومت و پایداری نتیجه داده و این محور مقاومت است که نیرویی تعیین‌‌کننده محسوب می‌شود و امریکایی‌ها تعیین‌کننده نیستند.

معاون اسبق وزارت امور خارجه ادامه داد: امریکا در سال ۲۰۰۱، با ۷۰ هزار نفر نیرو به افغانستان لشکر کشید. آنها در سال ۲۰۰۳، با ۱۷۰ هزار نفر به عراق حمله کردند ولی هم‌اکنون، اقتدار آنها به گونه‌ای لطمه خورده و به شکلی ضعیف شده‌اند که می‌خواهند سریعتر از منطقه غرب آسیا فرار کنند و به همین خاطر، ترامپ دستور خروج نیروهای نظامی امریکا از سوریه را صادر کرد. آنها به افغانستان آمدند تا طالبان را از نابود کنند اما اکنون طالبان برای بیرون رفتن نیروهای آمریکایی شرط گذاشته است.

هدف اصلی سفر بشار اسد، تشکری از رهبری، رئیس‌جمهور، وزارت خارجه و سپاه قدس بود

شیخ‌الاسلام به حضور ترامپ در پایگاه نظامی امریکا در عراق اشاره و تصریح کرد: امریکایی‌ها آنقدر ذلیل و خفیف شده‌اند که رئیس‌جمهورش در شب و به طور مخفیانه به مدت چهار ساعت به عراق می‌رود و حتی در پادگان هم چراغ قوه برایش می‌گیرند تا جانش را حفظ کنند.

وی درخصوص انگیزه‌های بشار اسد برای سفر به تهران هم خاطرنشان کرد: در این سفر خصوص مسائلی نظیر بازسازی سوریه، بازگشت آوارگان، تدوین قانون اساسی، تداوم مقابله با تروریسم و… رایزنی شد ولی هدف اصلی از این سفر این بود که بشار اسد می‌خواست از رهبر انقلاب، رئیس‌جمهور، وزارت امور خارجه و سپاه قدس تشکر کند و از خانواده شهدای مدافع حرم نیز سپاسگذاری کند.

به درک که آمریکایی‌ها در بازسازی سوریه مشارکت نمی‌کنند

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره اعلام نشدن این سفر ابراز داشت: دلیل عدم اعلام شدن این سفر، به خاطر شرایط خاص منطقه بود. اسرائیلی‌ها ( رژیم صهیونیستی ) و امریکایی‌ها می‌خواهند بشار اسد را بکشند و اگر می‌دانستند که او به تهران سفر می‌کند، قطعا هواپیمای وی را مورد هدف موشک‌هایشان قرار می‌دادند.

شیخ‌الاسلام درباره بازسازی سوریه هم بیان کرد: سوریه اندک اندک در شرایطی قرار گرفته که تروریسم در مرحله شکست قرار گرفته و باید به فکر نوسازی و بازسازی این کشور بود. البته امریکایی‌ها گفته‌اند اگر ایران باشد، نمی‌آیند که به درک! چراکه ایران هست و در بازسازی سوریه مشارکت خواهد داشت.

ایران مهمترین کشوری است که در بازسازی سوریه نقش‌آفرین خواهد بود

وی با تاکید بر اینکه ایران مهمترین کشوری است که بازسازی سوریه نقش‌آفرین خواهد بود، یادآور شد: کار اقتصادی ایران در سوریه و نقش‌آفرینی ایران در سوریه، مسئله‌ای اساسی است. این حضور و بازسازی هم مجانی نیست. شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی به ویژه بخش‌ خصوصی در این بازسازی حضور خواهند داشت.

سفیر اسبق ایران در سوریه با بیان اینکه اولویت اول سوریه برای بازسازی هم ایران است، عنوان کرد: در سفری که معاون اول رئیس‌جمهور به سوریه داشت، سوری‌ها این مسئله را اعلام کردند و قطعا ایران در خط مقدم بازسازی سوریه، نقش‌آفرینی خواهد کرد.

منبع : رویداد 24

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *