پنجشنبه 10 آذر 1402 - Thursday 30 November 2023

پیامدهای استیضاح ترامپ در کنگره آمریکا

پیامدهای استیضاح ترامپ در کنگره آمریکا

*نامزد‌های دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 پس از استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به او حمله ور شده و اعلام کردند او یک رئیس‌جمهور فاسد است که باید برکنار شود.جو بایدن در سخنانی گفت: “ما باید شان ریاست جمهوری را احیا کنیم. ”

رئیس جمهور آمریکا در توئیتی در واکنش به تصمیم نانسی پلوسی برای عدم ارسال پرونده استیضاح وی به مجلس سنا تا زمان روشن شدن جزئیات فرآیند محاکمه وی در این مجلس گفت، می‌خواهد فوراً محاکمه شود.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ با انتشار توئیتی پس از رای اکثریت اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب بندهای مربوط به استیضاحش مدعی شد، دموکراتها هیچ فرآیند درستی برای استیضاح او اجرا نکردند و به او اجازه دسترسی به هیچ چیز اعم از وکیل و شاهد و… ندادند.
ترامپ در این توئیت نوشت: “بعد از آنکه دموکراتها هیچ فرآیند درستی (برای استیضاح) در مجلس نمایندگان برای من در نظر نگرفتند بدون آنکه اجازه به دسترسی به هیچ وکیل، شاهد یا هیچ چیز دیگری بدهند، حالا می‌خواهند به مجلس سنا بگویند چطور محاکمه مد نظر آنها را به پیش ببرد. در واقع آنها هیچ سند و مدرکی برای اثبات هیچ چیز ندارند و این سندومدرکها هرگز ارائه پدیدار نخواهند شد. آنها می‌خواهند کنار بکشند. من خواستار محاکمه فوری هستم.”
ترامپ در یک توئیت دیگر به این مساله اشاره کرد که رای‌گیری مربوط به تصویب بندهای استیضاحش در مجلس نمایندگان آمریکا ثابت کرد “جمهوریخواهان هیچ گاه تا کنون انقدر متحد نبوده‌اند” و دموکراتها نتوانستند “حتی یک رای از سمت نمایندگان جمهوریخواه مجلس نمایندگان به نفع خود داشته باشند”.
ترامپ در این توئیت نوشت: دموکراتهای مجلس نمایندگان آمریکا نتوانستند حتی یک رای از سمت جمهوریخواهان درباره حقه استیضاح به دست بیاورند. جمهوریخواهان هرگز تا کنون انقدر متحد نبوده‌اند. پرونده دموکراتها انقدر بد است که نمی‌خواهند وارد مرحله محاکمه من بشوند.
نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا بعد از برگزاری رای‌گیری مربوط به تصویب بندهای استیضاح ترامپ در این مجلس از ارسال پرونده استیضاح به مجلس سنا خودداری کرده و گفت، مجلس نمایندگان بعد از مشخص شدن فرآیند سنا برای محاکمه ترامپ، این پرونده را به آنها خواهد فرستاد.او اظهار کرد: مرحله بعدی که ما به دنبالش هستیم این است که ببینیم چه زمان در مجلس سنا فرآیند استیضاح مشخص می‌شود. پس از آن ما تعداد مدیرانی که می‌توانیم به آنها مراجعه و انتخابشان کنیم مشخص می‌شود.
پلوسی در یک کنفرانس خبری در پاسخ به اینکه چه زمان تصمیم آنها در قبال محاکمه ترامپ در سنا مشخص خواهد شد اظهار کرد، متنظر این است که ببیند سنا دست به چه کاری خواهد زد.
گفتنی است مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) با اکثریت آرا هر دو بند طرح استیضاح ترامپ را به تصویب رساند تا او سومین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا لقب بگیرد که استیضاح می‌شود. اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در دو مرحله بر سر این دو بند رای‌گیری کردند. ابتدا بند «سوءاستفاده از قدرت» به رای گذاشته شد که با 230 رای موافق و 197 رای مخالف مورد موافقت قرار گرفت. قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا دیگر بند این قطعنامه که به اتهام «ممانعت در تحقیقات کنگره» مربوط می‌شد را نیز به تصویب رساندند. این بند با 229 رای مثبت و 198 رای منفی به تصویب رسید.
روز گذشته نیز سخنگوی کاخ سفید با شرم‌آور خواندن تصویب استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور، گفت مطمئن است که مجلس سنا ترامپ را از اقدام خطا تبرئه می‌کند.
لقب جدید ترامپ
در این میان نامزد‌های دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواستاری برکناری ترامپ به عنوان فاسدترین رئیس‌جمهور شدند. به گزارش شبکه تلویزیونی آ اف پ؛ دور دیگری از مناظرات انتخاباتی دموکرات‌ها در آمریکا با انتقاد از دونالد ترامپ شروع شد.
براساس این گزارش، نامزد‌های دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 پس از استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به او حمله ور شده و اعلام کردند او یک رئیس‌جمهور فاسد است که باید برکنار شود.جو بایدن در سخنانی گفت: “ما باید شان ریاست جمهوری را احیا کنیم. ” او همچنین گفت: اقدامات دونالد ترامپ ” برای کاهش ارزش جایگاه ریاست جمهوری فراتر از چیزی است که تصور می‌کردم. ”
بایدن گفت: “کار من این است در این باره توضیح دهم که چرا او شایسته تکیه زدن بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا برای چهار سال دیگر نیست. ”
برنی سندرز هم در سخنانی از ترامپ انتقاد کرد و او را “هدایت‌کننده فاسدترین دولت در تاریخ این کشور” دانست. سندرز افزود رئیس‌جمهور خانواده‌های کارگری را به “حراج گذاشته” است.

منبع : جمهوری اسلامی

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *