یکشنبه 08 خرداد 1402 - Sunday 28 May 2023

بررسی دلایل مرگ «سیامند رحمان» قویترین وزنه بردار جهان

بررسی دلایل مرگ «سیامند رحمان» قویترین وزنه بردار جهان
*در مورد افرادی که به ورزش سنگین و حرفه ای مشغولند و جثه بزرگی هم دارند، احتمال« مرگ ناگهانی» وجود دارد. کمااینکه خیلی از ورزشکاران و بالاخص فوتبالیست ها در جریان بازي به همین دلیل جان خود را از دست داده اند. این افراد در واقع بدون هیچ پیش زمینه ای و به علت تأثیراتی که ورزش سنگین روی وضعیت قلبی آن ها می گذارد، جان خود را از دست می دهند.
*رییس کمیته پزشکی کمیته ملی پارالمپیک در واکنش به این موضوع مطرح شده توسط خبرنگار مهر پاسخ داد و گفت:ابتلاء به ویروس کرونا به شرایط فضا و خود فرد بستگی دارد. در مورد این که مرحوم رحمان علائمی از ابتلا به ویروس کرونا داشته یا اینکه مراجعه ای بدین دلیل داشته است، من هیچ اطلاعی ندارم. موضوعی هم در این زمینه به ما گزارش نشده است. در گزارش مربوطه دلیل فوت این قهرمان ایست قلبی عنوان شده و این که تلاش برای احیا هم نتیجه ای نداشته است.
قویترین وزنه بردار دارای معلولیت جهان یک شنبه شب در حالیکه تنها ۳۱ بهار از زندگی اش گذشته بود به دیار باقی شتافت تا در روزهای پایان سال شوک بزرگی را به جامعه ورزش وارد کند.

به گزارش مهر، سیامند رحمان که از سال ۲۰۱۶ و با مهار وزنه ۳۱۰ کیلوگرمی در بازی های پارالمپیک ریو عنوان قوی ترین مرد جهان را در اختیار داشت شامگاه یک شنبه دار فانی را وداع گفت.

« ایست قلبی و عدم نتیجه گیری از احیای انجام شده» دلیل مرگ مرحوم رحمان عنوان شده است. ملاخضری مسوول بخش اورژانس بیمارستان اشنویه هم در گفت و گو با خبرنگار مهر این موضوع را تأیید و تأکید کرده که تیم پزشکی فورا بعد تماس دریافتی از منزل سیامند رحمان، به محل اعزام شد و عملیات احیا هم در منزل، مسیر انتقال و بیمارستان انجام شد اما این عملیات در پایان بی اثر ماند.

با این حال اما سخنان دیگری در مورد علت مرگ سیامند رحمان مطرح شده که بی ارتباط با بحران این روزهای ایران و خیلی ديگر از کشورهای جهان نیست.« کرونا» و ابتلاء به ویروس آن موضوعی است که در مورد فوت ناگهانی سیامند رحمان و علت آن مطرح شده است. البته که این مسأله به وسیله هیچ مقام مسئولی تائید نشده است.

زهرا چابکی رییس کمیته پزشکی کمیته ملی پارالمپیک ایران هم از این مسأله و ارتباط آن با مرگ قوی ترین مرد جهان ابراز بی اطلاعی کرد اما در عین حال توضیحاتی در مورد این اتفاق تاسف بار و دلایل احتمالی آن ارائه داد.

این مقام مسوول در کمیته ملی پارالمپیک در گفت و گو با مهر با تأکید بر این که مرحوم سیامند رحمان جزو ورزشکارانی بود که بخاطر کسب سهمیه پارالمپیک به لحاظ پزشکی و سلامت تحت نظر ویژه بود، گفت:ورزشکاران پارالمپیکی به خاطر شرایط خاصی که دارند معمولاً تحت نظر پزشکی هستند. موضوع در مورد پارالمپین هایی که برای پارالمپیک کسب سهمیه می کنند، دقیق تر و با برنامه تر دنبال می شود طوری که در فواصل زمانی مشخص، معاینات پزشکی لازم در خصوص آنها انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد :مرحوم رحمان هم جزو ورزشکارانی بود که تحت نظارت کامل پزشکی کمیته ملی پارالمپیک قرار داشت، حتی با وجودی که وی بیرون از تهران سکونت داشت و تمریناتش را هم بصورت غیرمتمرکز همانجا دنبال می کرد. آخرین معاینه پزشکی مرحوم رحمان همین دو ماه پیش در بیمارستان تخصصی سیدالشهدا اشنویه و با حضور تیم پزشکی اعزامی کمیته ملی پارالمپیک انجام شد. در این مرحله از معاینات، معاینه کامل قلبی از سیامند رحمان انجام شد. حتی نوارقلب هم گرفته شد و اکوردیوگرافی هم انجام شد.

چابکی با بیان این که نظر جمعی تیم پزشکی این بود که سیامند رحمان مشکل حاد قلبی ندارد، بیان کرد :در معاینات پزشکی اشاره ای به کوچک ترین مشکل قلبی در وضعیت سیامند رحمان نشد و به همین دلیل وی مشکلی برای ادامه تمرین و ورزش نداشت و این اجازه به او داده شد.

« شاید همین مسأله باشد که منجر به مطرح شدن کرونا (corona) و ابتلا به آن در خصوص مرگ ناگهانی سیامند رحمان شده است»، رییس کمیته پزشکی کمیته ملی پارالمپیک در واکنش به این موضوع مطرح شده توسط خبرنگار مهر پاسخ داد و گفت:ابتلاء به ویروس کرونا به شرایط فضا و خود فرد بستگی دارد. در مورد این که مرحوم رحمان علائمی از ابتلا به ویروس کرونا داشته یا اینکه مراجعه ای بدین دلیل داشته است، من هیچ اطلاعی ندارم. موضوعی هم در این زمینه به ما گزارش نشده است. در گزارش مربوطه دلیل فوت این قهرمان ایست قلبی عنوان شده و این که تلاش برای احیا هم نتیجه ای نداشته است.

چابکی در عین حال گفت:البته باید توجه داشت که مرگ به دلیل پایان فعالیت قلب و ایست آن اتفاق می افتد. منظور این است که علت مرگ هر موضوعی باشد در نهایت به از کار افتادن قلب منجر می شود. حالا اینکه دلیل ایست یکباره قلب مرحوم رحمان چه بوده، من اطلاعی ندارم.

او در عین حال یک موضوع دیگر را هم متذکر شد و خاطرنشان کرد:در مورد افرادی که به ورزش سنگین و حرفه ای مشغولند و جثه بزرگی هم دارند، احتمال« مرگ ناگهانی» وجود دارد. کمااینکه خیلی از ورزشکاران و بالاخص فوتبالیست ها در جریان بازي به همین دلیل جان خود را از دست داده اند. این افراد در واقع بدون هیچ پیش زمینه ای و به علت تأثیراتی که ورزش سنگین روی وضعیت قلبی آن ها می گذارد، جان خود را از دست می دهند.

این مقام مسئول در کمیته ملی پارالمپیک با تاکید دوباره بر اینکه طبق آخرین معاینه قلبی و عروقی انجام شده از سیامند رحمان وی هیچ مشکل حادی در این زمینه نداشت، تاکید کرد:در مورد ویروس کرونا و مبتلا شدن احتمالی مرحوم رحمان به آن که باعث مرگش شده باشد، مرکز بهداشت و درمان اشنویه باید اظهارنظر کند. در گزارش پزشکی که من در جریان آن قرار گرفته ام، هیچ اشاره ای به این مسئله نشده است.

چابکی در پایان و در جواب به این سوال که« ممکن است که کمیته ملی پارالمپیک بخاطر اهمیت موضوع پیگیر این مسأله شود؟»، اعلام کرد:رییس و دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک برای حضور در مراسم خاکسپاری مرحوم رحمان به اشنویه سفر کرده اند. اگر قرار بر پیگیری باشد قطعاً خود آن ها انجام می دهند.

به گزارش مهر، مرحوم سیامند رحمان در حالی دار فانی را وداع گفت که ۳۱ سال بیشتر نداشت. رحمان در بازی های پارالمپیک ریو با مهار وزنه ۳۱۰ کیلوگرمی علاوه بر کسب مال طلا، عنوان قوی ترین مرد دنیا را بخود اختصاص داد.

کسب دو مدال طلای پاراالمپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو، پنج مدال طلا و یک نقره مسابقات قهرمانی جهان و سه مدال طلای بازي های پاراآسیایی ۲۰۱۰ گوانژو، ۲۰۱۴ اینچئون و ۲۰۱۸ جاکارتا جزو افتخارات این ورزش‌کار است.

 

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *