سه شنبه 06 مهر 1400 - Tuesday 28 September 2021

تمامی مراکز آموزشی تا دو هفته آینده تعطیل شد

تمامی مراکز آموزشی تا دو هفته آینده تعطیل شد
وزیر آموزش و پرورش گفت: در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم گرفتیم که تعطیلی تمامی مراکز آموزشی تا دو هفته آینده استمرار پیدا کند.

 به گزارش خانه ملت، محسن حاجی میرزایی پس از پایان نشست مشترک با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در محل این وزارتخانه در جمع خبرنگاران، اعلام کرد:طی روزهای اخیر در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا (corona) تصمیم گرفتیم که تعطیلی تمامی مراکز آموزشی تا دو هفته آينده استمرار پیدا کند و در این دو هفته مجددا شرایط را ارزیابی کنیم و متناسب با شرایط بعد از پایان این دو هفته تصمیم گیری در مورد نحوه ادامه سال تحصیلی انجام خواهد شد.

وزیر اموزش و پرورش خاطر نشان نمود :در این مدت همکاران بنده در اموزش و پرورش سناریوهای مختلف را بررسی می کنند که متناسب با زمان پایان سال تحصیلی، کیفیت آزمون ها در شرایط مختلف چگونه باشد و محتوای آموزشی، باقی مانده محتوا و ارزیابی محتوای آموزش داده شده به چه صورتی انجام شود.

وی افزود :خوشبختانه معلمان در سراسر کشور با روش های متنوعی برای حفظ ارتباط با دانش آموزان تلاش کردند تا جریان اموزش استمرار یابد البته دفاتر ما در سراسر کشور ارزیابی می کنند و متناسب با وضعیت تحصیل دانش آموزان برای آینده پیشنهادات مختلف را به ما میدهند و تصمیم گیری خواهد شد.

حاجی میرزایی در خصوص تصمیمات گرفته شده در نشست مشترک با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، خاطرنشان کرد:در این نشست گزارشی در مورد اقدامات و تدابیر انجام شده در حادثه کرونا را ارائه کردیم و نمایندگان هم دیدگاه ها، نگرانی ها و دغدغه هایشان را تشریح کردند و ما هم نکات و توضیحات را ارائه و از نظرات آنها استفاده کردیم و برای تصمیم گیری در مرحله بعدی که مرجع صلاحیت دار ستاد ملی مبارزه با کرونا است، تصمیم گیری نهایی انجام خواهد شد.

وی با یادآوری این که متناسب با تصمیم گیری درمورد نحوه ادامه سال تحصیلی درباره امتحانات هم تصمیم گیری خواهد شد، افزود :

اکنون گروهی مشغول برنامه ریزی هستند که آیا ما پس از این دو هفته جریان آموزشی مان چگونه خواهد بود و اینکه آیا به صورت حضوری یا غیر حضوری باید جریان آموزش همچنان ادامه پیدا کند؟ اگر حضوری باشد چه مدت و کیفیت آزمون به چه نحوی انجام می شود و اگر بصورت غیرحضوری باشد آیا می توانیم ازمونها را به صورت حضوری برگزار کنیم و یا باید با روش های دیگری را برای آزمون در نظر بگیریم.

وزیر اموزش و پرورش ادامه داد :به خانواده ها اطمینان و ارامش می دهیم که نگران سال تحصیلی فرزندانشان نباشند برای این که قطعاً متناسب با محتوای آموزش داده شده هماهنگی های لازم به عمل خواهد آمد و نباید نگران از دست رفتن سال تحصیلی فرزندانشان نباشند و به کسانی هم که دغدغه کنکور دارند اطمینان می دهم که ان شاء الله بعد از این که پایان سال تحصیلی را اعلام کنیم سه هفته مهلت دارند که خودشان را برای کنکور آماده کنند تا با آرامش بتوانند در کنکور شرکت کنند.

حاجی میرزایی در مورد تداوم سال تحصیلی، گفت:تاکنون بنا بر ادامه سال تحصیلی است و بر اساس آخرین اطلاعاتی که از وزارت بهداشت و آموزش پزشکی گرفتیم ما تا پایان فروردین ماه اجازه دایر کردن مدارس را نداریم اما اگر پس از پایان فروردین اجازه داده شد متناسب با آن می توانیم وضعیت های مختلف را بررسی و تصمیم گیری کنیم.

وی با تاکید بر این که به خانواده ها اطمینان می دهم که سلامت فرزندانشان برای ما فوق العاده اهمیت دارد، افزود:هر کاری که سلامت دانش آموزان را در معرض مخاطره قرار دهد، بطورحتم انجام نخواهیم داد و ستاد ملی مبارزه با کرونا این اختیار را به ما تفویض کرده که در مناطقی که از طریق وزارت بهداشت اجازه پیدا می کنیم مدارس دایر شود و ما می توانیم مدارس را نوبتی کنیم یعنی عده ای یک در میان بیایند و تعداد دانش آموزانی که در کلاس شرکت می کنند تعداد کمتری باشد البته اگر در مناطقی اجازه داده شود تمهیداتی اندیشیده شده که مثلا برخی از دروس میتواند هم چنان بصورت غیرحضوری ادامه پیدا کند و بخشی از دروس هم از طریق واگذاری کارهای تحقیقاتی از سوی معلمان توسط دانش آموزان در منزل انجام شود و بخشی که باید الزاما حضوری انجام شود منحصرا آن بخش به صورت حضوری برگزار شود.

حاجی میرزایی با بیان اینکه همه تلاش ما این است که کوچکترین آسیب و خللی به سال تحصیلی آینده وارد نشود، گفت:تقویم زمانی را رعایت خواهیم کرد و تلاش می کنیم که اگر به زمان اجازه بازگشایی مدرسه ها نزدیک شود بگونه ای که سال تحصیلی آینده را تحت تأثیر قرار دهد ما ناگزیر هستم که زودتر سال تحصیلی را به پایان ببریم.

وزیر اموزش و پرورش با یادآوری اینکه در مورد مدارس غیردولتی اختیاراتی را بخود شورای مدارس واگذار کردیم که متناسب با وضعیت ها اقدام کنند، افزود :فعلاً هزینه هایی که بابت غذا و برنامه های فوق برنامه دریافت می کردند چون انجام نمی شود می توانند این هزینه ها را مطالبه کنند اما در مورد آموزش چون جریان آموزش تداوم دارد و می تواند تا پایان سال تحصیلی هم ادامه یابد، اقدام خاصی انجام نمی شود و موسسان هم نیازمند حمایت هایی هستند و طرح موضوع کردند و ما هم این موضوع را با کمیته اقتصادی ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح کردیم که در صورتی که بررسی شود و مشکلات آنها مورد تأیید قرار گیرد از تسهیلاتی که دولت پیش بینی کرده برای واحدهایی که تحت تأثیر کرونا آسیب دیده اند و و مشکلی برای نیروی انسانی خود به وجود نیاورده اند، از تسهیلاتی که دولت پیش بینی کرده استفاده کنند.

وی در خصوص بعضی اظهارنظرها مبنی بر فوت ۶۶ معلم بر اثر کرونا (corona) ، اذعان کرد:بهرحال ما یک میلیون معلم و نیروی انسانی داریم و متناسب با همین وضعیت که در جامعه است قطعا در میان فرهنگیان به خصوص فرهنگیان بازنشسته که عمدتا اطلاعاتی که داریم مربوط به برخی از همکاران فرهنگی بازنشسته که سن بالا داشتند بر اثر کرونا آسیب دیدند و قطعا اگر معلمان بدین دلیل از چرخه اموزش خارج بشنوند ضمن طلب رحمت و مغفرت برای آنها و عرض تسلیت به خانواده ها، در مورد جایگزینی آنها تدبیر خواهد شد.

حاجی میرزایی در در مورد وضعیت معلمان حق التدریسی که وضعیت پرداختی شان مشخص نیست، یادآور شد :تمام پرداخت ها انجام شده و تنها کسانی که خرید خدمت آموزشی هستند بخشی از مطالبات آنها باقی مانده که پرداخت می شود تقریبا سالی که گذشت از حیث پرداخت معوق مطالبات فرهنگیان جزو سال های کم نظیر پرداخت مطالبات بوده و خوشبختانه بخش عمده مطالبات فرهنگیان، همه حق التدریسان شاغل و معوقات کارکنان اداری پرداخت شده و در مورد خرید خدمت هم حدود ۶۵ درصد پرداخت شده و باقی هم پرداخت می شود.

وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد :شبکه اجتماعی دانش آموزان کار بزرگی است که قرار است در سطح وسیع و گسترده ای از طریق غیر حضوری و بر بستر اینترنت خدمات اموزشی را به دانش آموزان ارائه کند البته ما نیازمند کار آزمایشی هستیم و باید ضعف ها و کاستی ها آشکار شود و متناسب با شرایط های مختلفی که در آن قرار می گیریم تدبیر کنیم بنابراین در این مرحله در حال اجرای آزمایشی هستیم و نگرانی و درخواست ما از مجموعه پیام رسان هایی که به ما اعلام امادگی کردند این بود که محیطی که در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد باید به طور کامل مستقل از پیام رسان باشد تا امکان ارتباط سایر محتوای برخی از این پیام رسان ها با دانش آموزان نباشد زیرا ممکن است محتوای برخی پیام رسان ها متناسب با سن دانش آموزان و شرایط آنها نباشد.

وی افزود:از این رو تأکید ما این بوده که محیطی که در اختیار اموزش و پرورش قرار می گیرد کاملا مستقل باشد، پیام رسان ها پیشنهادات خود را ارائه کردند و این هفته در حال تست هستند و اگر از تست موفق بیرون بیایند کم کم عملیات ثبت نام مرحله به مرحله و دوره به دوره انجام خواهد شد البته بخشی قبول کردند و بخشی گفتند برای ما در شرایط فعلی امکان ندارد و نیازمند سرمایه گذاری های جدید است که زمان می برد.

حاجی میرزایی افزود :یکی از تست هایی که انجام می شود این است که مجموعه ظرفیت داخلی کشور ما چه تعداد دانش آموز را می تواند تحت پوشش قرار دهد و برخی اعلام کردند که این ظرفیت وجود دارد و می تواند جوابگوی همه دانش آموزان باشد.

وزیر اموزش و پرورش با بیان اینکه شبکه رشد کماکان به فعالیت خود ادامه می دهد و ما در آنجا تولید محتوای اموزشی داریم، متذکر شد :پیش بینی کردیم که شبکه شاد فعال و از نظر محتوایی به شبکه رشد متصل شود زیرا شبکه رشد میتواند اطلاعات متنوعی را در اختیار معلمان و دانش آموزان قرار دهد.

وی افزود :شبکه سینا در هنگامی که من در آموزش و پرورش مشغول شدم به دلیل نقدهای موجود متوقف شده بود و هنوز تصمیمی به راه اندازی نیست؛ امیدوار هستیم در شرایطی که ما ناگزیر هستیم یک کاری را برای جایگزین اموزش دانش آموزان در این شرایط که از حضور در مدرسه محروم هستند پیش بینی کنیم بنابراین ناگزیر هستیم ظرفیتی متناسب با این شرایط فراهم کنیم.

حاجی میرزایی ادامه داد:باید این ظرفیت تعاملی باشد زیرا در ظرفیت تعاملی امکان ارتباط دانش آموزان و معلم باید برقرار باشد و اکنون ارتباط هایی که یکسویه است هدف ما را تحقق نمی دهد و ما نیازمند ارتباط دو سویه هستیم که شبکه شاد درصدد ارائه چنین فرصتی به ما است.

وزیر اموزش و پرورش متذکر شد :از معلمان تشکر می کنیم که در فرصتی که ما درگیر این کار بودیم با استفاده از ظرفیت های متنوعی کار آموزش را انجام دادند اما اشکال این روش این است که کاملا موردی بوده و هیچ نوع اشراف نظارتی از سوی آموزش و پرورش وجود ندارد و همچنین امکان ارزیابی موثری بر آن وجود ندارد و اطمینان از اینکه چه میزان محتوا از این طریق عرضه شد وجود ندارد و روش های کاملا متنوعی است و اطلاعات معلمان و دانش آموزان امن است و به هیچ کس دیگری داده نخواهد شد.

وی خاطر نشان کرد:تمامی تعاملات منحصراً میتواند در بستر آموزش و مبادلات آموزش باشد و هیچ امکان دیگر برای کارهای دیگر که در فضای مجازی انجام می دهیم وجود ندارد؛ این فضا منحصراً برای انتقال درس از سوی معلم به دانش آموز و انتقال ایرادات و تکالیف دانش آموزان به معلم و انجام ازمونها و تست های لازم پیش بینی شده است.

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *