سه شنبه 16 آذر 1400 - Tuesday 07 December 2021

گوشت مرغ؛ صدرنشین افزایش قیمت

گوشت مرغ؛ صدرنشین افزایش قیمت
جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که از بین ۹ کالای اساسی که تغییرات قیمت آن‌ها منتشر شده، قیمت هفت کالای اساسی در مردادماه امسال نسبت به تیرماه سال جاری کاهش داشته، اما قیمت گوشت مرغ تازه با افزایش بیش از ۱۲.۵ درصدی در مردادماه سال ۱۳۹۸ نسبت به ماه قبل از آن، بیش‌ترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده است.

قیمت گوشت مرغ تازه در تیر و مرداد سال جاری به ترتیب حدود ۱۲ هزار ۷۳۸ تومان و ۱۴ هزار ۳۲۵ تومان بوده است.

این در حالی است که در تیرماه نیز قیمت گوشت مرغ با افزایش بیش از ۱۰ درصدی نسبت به خرداد، بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده بود.

با این وجود، از بین این ۹ قلم کالای اساسی که تغییرات قیمت آن‌ها در مرداد ماه امسال منتشر شده، بعد از گوشت مرغ، فقط قیمت گوشت گوسفندی با افزایش ۱.۸ درصدی از ۹۶ هزار ۷۵۲ تومان در تیر ماه به ۹۸ هزار ۴۷۴ هزار تومان در مرداد ماه رسیده است.

در این میان قیمت گوشت گوساله با کاهش ۱.۹ درصدی از ۸۷ هزار و ۲۶۳ تومان در تیرماه به ۸۵ هزار ۶۰۳ تومان در مردادماه رسیده است.

قیمت شکر بسته‌بندی ۹۰۰ گرمی نیز با کاهش ۴.۸ درصدی در مرداد ماه امسال نسبت به ماه قبل از آن، بیشترین کاهش را به خود اختصاص داده است؛ به‌طوری‌که قیمت این محصول در تیر و مرداد سال جاری به ترتیب ۵۶۹۳ و ۵۴۱۸ تومان بوده است. قیمت شکر سفید نیز با کاهش ۰.۲ درصدی در مرداد نسبت به ماه قبل از آن به ۵۱۸۶ هزار تومان رسیده است.

قیمت برنج داخلی هاشمی درجه یک، پاکستانی باسماتی درجه یک، طارم اعلا و تایلندی نیز در مرداد ماه امسال به ترتیب ۲.۷، ۲.۶، ۲.۳ و ۰.۷ نسبت به تیر ماه کاهش یافته است؛ به‌طوری که این چهار نوع برنج در مرداد ماه به ترتیب به قیمت ۲۲ هزار و ۶۳۶ تومان، ۱۰ هزار ۶۱۸ تومان، ۲۳ هزار و ۲۴۳ تومان و هفت هزار و ۴۲۶ تومان در بازار عرضه شده است.

افزایش نزدیک به دو برابری قیمت گوشت گوسفندی نسبت به سال قبل

در این میان گوشت گوسفندی با افزایش ۹۷.۶ درصدی در مرداد ماه امسال نسبت به سال گذشته، بیشترین افزایش قیمت را نسبت به سال قبل داشته و برنج پاکستانی باسماتی درجه یک نیز با افزایش ۲۵.۵ درصدی کمترین افزایش قیمت را در این بخش به خود اختصاص داده است.

قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی در مرداد ماه سال گذشته ۴۹ هزار ۸۳۳ تومان بوده،‌ اما در زمان مشابه سال جاری به ۹۸ هزار ۴۷۴ تومان رسیده است.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *