چهارشنبه 08 مهر 1399 - Wednesday 30 September 2020

آمریکا خواستار فشار اروپا روی برنامه موشکی ایران شد

آمریکا خواستار فشار اروپا روی برنامه موشکی ایران شد
نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران شامگاه سه‌شنبه خواستار افزایش فشار کشورهای اروپایی روی برنامه موشکی ایران شد.

«برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران شامگاه سه‌شنبه خواستار افزایش فشار کشورهای اروپایی روی برنامه موشکی ایران شد.

هوک با متهم کردن ایران به نقش‌آفرینی در حمله موشکی چند ماه پیش به میادین نفتی عربستان سعودی، گفت: «بعد از حمله اخیر به میادین نفت سعودی، اروپا درک می‌کند که باید در موضوع موشک‌ها جدی‌ باشیم.»

این مقام آمریکایی که در نشست لابی موسوم به «بنیاد دفاع از دموکراسی» صحبت می‌کرد بار دیگر به بیان سخنان مداخله‌جویانه درباره اغتشاشات اخیر در ایران پرداخت.

هوک گفت آمریکا خواستار آزادی تمامی کسانی است که «در جریان اعتراضات» بازداشت شده‌اند. وی اضافه کرد: «کارزار فشار حداکثری ما ادامه خواهد یافت.»

نماینده ویژه دولت ترامپ بار  دیگر از خروج آمریکا از برجام که یک توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد است دفاع کرد. او گفت: «خروج از برجام اهرم فشاری در اختیار ما قرار می‌دهد تا از تبدیل شدن ایران به یک کشور هسته‌ای جلوگیری کنیم.»

هوک همچنین بار دیگر با بیان این ادعای اثبات‌نشده که ایران عامل حمله به تأسیسات نفت عربستان سعودی بوده گفت: «مسئله فقط به آمریکا و ایران مربوط نمی‌شود. وقتی ایران به بزرگترین تأسیسات نفت در عربستان سعودی حمله می‌کند مشکلی جهانی وجود دارد که نیازمند پاسخ بین‌المللی است.»

ساعتی بعد از این ادعاهای هوک، بلومبرگ اعلام کرد به گزارشی از سازمان ملل دست یافته که در آن محققان این سازمان بین‌المللی گفته‌اند نمی‌توانند ادعاهای واشنگتن و ریاض درباره دخالت ایران در حمله به تأسیسات نفت سعودی در ماه سپتامبر را تأیید کنند.

او گفت که آینده ایران توسط مردم این کشور تعیین خواهد شد نه ایالات متحده آمریکا.

منبع : فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *