جمعه 08 خرداد 1399 - Friday 29 May 2020

تیم پناهندگان تنها شانس کیمیا

تیم پناهندگان تنها شانس کیمیا

*او تنها یک شانس برای حضور در المپیک دارد؛ حضور در ترکیب تیم پناهندگان و زیر پرچم IOC که این کار هم نیاز به وایلد کارت دارد که آیا این مجوز به او داده می‌شود یا نه؟

کیمیا علیزاده همچنان در صدر اخبار قرار دارد. او که با اعلام حضورش در یک کشور اروپایی خبر ساز شده بود، این بار با حضور در یک کنفرانس خبری در آلمان خبر ساز شده است. او باز هم تأکید کرده که تصمیم دارد در این کشور مسیر پیشرفت خود در ورزش را ادامه بدهد و باز هم به مدال جهان و المپیک دست پیدا کند. این اظهارات باعث شد تا یک بار دیگر نام کیمیا بر سر زبان‌ها بیفتد و باز هم این سؤال مطرح شود که واقعاً کیمیا می‌تواند به المپیک توکیو برسد یا نه؟ آیا او به این زودی‌ها می‌تواند برای کشور دیگری مسابقه بدهد و یا اینکه اصلاً با مصدومیت کهنه‌ای که او دارد این امکان برایش وجود دارد که بتواند باز هم به سطح اول تکواندوی دنیا برگردد؟

می‌توان برای تمامی این سؤال‌ها جواب پیدا کرد اما اگر فرض بر این باشد که تمام این سؤال‌ها یک جواب مشترک داشته باشد و آن هم کلمه نه باشد، آیا نباید به انتشار این اظهارات از سوی کیمیا شک کرد؟

حتماً او بهتر از هر کسی از وضعیتی که در آن قرار دارد، مطلع است و با توجه به شرایطی که دارد آگاهانه درباره وضعیت خودش حرف می‌زند. در چنین شرایطی چه برداشتی می‌توان از حرف‌های او داشت؟ او چرا این حرف‌ها را می‌زند؟ آیا می‌خواهد فقط دست به یک فضاسازی رسانه‌ای بزند؟

حالا می‌توان به سؤال‌های بالا جواب داد. اولین موضوع این است که کیمیا در رنکینگ فدراسیون جهانی در شرایطی قرار ندارد که بتواند به سهمیه المپیک برسد و این کار برای او تمام شده است. او اگر می‌خواهد به سهمیه برسد باید به فکر راه‌های دیگر باشد که حضور در مسابقات قهرمانی قاره‌ای یکی از این راه‌ها است اما او در این بخش یک مشکل بزرگ دیگر هم دارد و آن این است که نمی‌تواند در ترکیب کشور دیگری حضور داشته باشد.

کیمیا برای حضور در زیر پرچم آلمان برای شرکت در مسابقات بین‌المللی نیاز به رضایتنامه از فدراسیون تکواندو دارد که از سوی این فدراسیون به او داده نشده و در چنین وضعیتی او سه سال حق حضور در هیچ کشور دیگری را ندارد.

بنابراین قصه حضور در ترکیب تیم ملی آلمان برای کیمیا تا سه سال آینده منتفی است و با توجه به قوانینی که در این بخش وجود دارد در صورت رخ دادن هر اتفاقی می‌توان از مراجع بین‌المللی این داستان را پیگیری کرد.

ضمن اینکه کیمیا علیزاده از ناحیه پاشنه پا دچار مصدومیت سختی است که به این سادگی‌ها رفع نمی‌شود و همین عامل باعث شده تا او بعد از ریو نتواند روند رو به رشدی داشته باشد. آخرین موفقیت کیمیا در عرصه تکواندو مربوط به چهار سال پیش است و بعد از آن به دلیل مصدومیت شدید از تکواندو فاصله گرفت. چندین بار پزشکان و حتی مربیان او به طور غیر رسمی دوران حرفه‌ای کیمیا را تمام شده اعلام کردند. حالا فرض بر اینکه در آلمان معجزه رخ داد و کیمیا سلامتی خود را به دست آورد، او چهار سال از دنیای حرفه‌ای فاصله داشته و با توجه به وضعیتی که برایش رخ داده، چند سال نیاز دارد تا بتواند به دوران اوج خود برگردد و بشود همانی که مدال المپیک را کسب کرد؟

فرض بر اینکه به طرز معجزه‌آسایی به اوج آمادگی هم رسید، کی و کجا می‌خواهد مسابقه بدهد؟ در صورت رفع مصدومیت کیمیا و بازیابی سلامتی، او تنها یک شانس برای حضور در المپیک دارد؛ حضور در ترکیب تیم پناهندگان و زیر پرچم IOC که این کار هم نیاز به وایلد کارت دارد که آیا این مجوز به او داده می‌شود یا نه؟ کیمیا این همه دردسر را برای خودش به جان خریده فقط برای اینکه در تیم پناهندگان مسابقه بدهد؟ او اگر به دنبال زندگی در اروپا بود، خیلی راحت‌تر از این شرایط برایش فراهم می‌شد چرا که قهرمان جهان و المپیک بود و به راحتی می‌توانست اقامت بگیرد، آیا ارزش داشت که او بخواهد به خاطر گرفتن یک ویزا اینچنین بخش عمده‌ای از داشته‌های خود را از دست بدهد؟

منبع : newspaper.iran-varzeshi.com

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *