شنبه 05 بهمن 1398 - Saturday 25 January 2020

میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۹

میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۹
میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۹ چقدر خواهد بود؟

پس از اطلاعیه سازمان سنجش مبنی بر تأثير نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور ۹۹ و استقرار کامل سیستم آموزشی نظام جدید و تعیین تکلیف نحوه برگزاری کنکور ۹۹، میزان تأثير معدل برای داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم و دیپلم نظام جدید( ۶- ۳- ۳) که امتحانات پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی برگزار می شود اعلام شد. تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۹ برای هر پنج گروه آزمایشی شامل رشته های ریاضی، تجربی، انسانی و هنر و زبان به صورت قطعی اعمال می شود. در ادامه میزان تأثير معدل در کنکور ۹۹ برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید ارائه شده است تا داوطلبان بتوانند با خیال راحت به برنامه ریزی کنکور ۹۹ بپردازند.

میزان تاثیر معدل برای داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۹۹

سازمان سنجش در اطلاعیه ای در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۶​ میزان تاثیر معدل در کنکور ۹۹ را اعلام کرد که براساس این اطلاعیه میزان تأثير سوابق تحصیلی برای دیپلمه های نظام قدیم كه دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۷ در یکی از رشته های ریاضی و فیزیك، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که امتحانات یك یا چند درس آنها بصورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است اخذ نموده اند، حداكثر ۲۵ درصد با تاثیر قطعی اعمال می شود. همچنین میزان تاثیر سوابق مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر كه مدرك دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱ به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، میزان سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (پایه دوازدهم- سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداكثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره كل نهایی آنان لحاظ می شود.

قابل توجه است:با توجه به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۹، نگرانی زیادی در میان داوطلبان کنکور سراسری ۹۹ به ویژه داوطلبان نظام قدیم ایجاد شده است اما در نظر داشته باشید به فارغ التحصیلان دوره متوسطه ( از سال ۸۴ به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی( از سال ۹۱ به بعد) اجازه داده می شود در صورتی که نمرات خوبی در امتحانات نهایی خود بدست نیاورده اند بتوانند صرفا یک بار نمره های خود را با ترمیم معدل ارتقاء دهند و با روحیه بهتری در کنکور سراسری شرکت کنند.

سازمان سنجش در اطلاعیه ۱۵ آبان ماه ۹۷ اخبار تأثير قطعی معدل در کنکور ۹۹ که در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۶ منتشر کرده بود را ابطال نمود و اعلام کرد میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۹ و بعد از آن، حداكثر ظرف یك ماه توسط كارگروه بررسی و جمع بندی و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع رسانی خواهد شد.

میزان تاثیر معدل برای داوطلبان نظام جدید در کنکور ۹۹

آن دسته از داوطلبان نظام جدید( ۳- ۳- ۶)، متقاضی کنکور سراسری ۹۹، که دیپلم خود را در یکی از رشته های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند . سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳- ۳- ۶) به شرط اینکه امتحانات نهایی پایه یازدهم به صورت نهایی برگزار نشود به میزان حداكثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره كل نهایی آنان لحاظ می شود. لازم به ذکر است در صورتی که امتحانات پایه یازدهم در سال تحصیلی ۹۷- ۹۸ بصورت نهایی برگزار شود سوابق تحصیلی کنکوری های نظام جدید ۹۹ هم شامل نمرات امتحات نهایی سال یازدهم و هم سال دوازدهم خواهد بود. به محض انتشار اطلاعیه جدید دراین باره متن مقاله را به روزرسانی خواهیم کرد. داوطلبان می توانند برای اطلاع لحظه ای از اخبار کنکور سراسری ۹۹ عضو کانال تلگرام کنکور سراسری هیوا باشید.

سازمان سنجش در اطلاعیه ۱۵ آبان ۹۷ اخبار تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ که در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۶ منتشر نموده بود را ابطال نمود و اعلام کرد میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۹ و بعد از آن، حداكثر ظرف یك ماه توسط كارگروه بررسی و جمع بندی و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع رسانی خواهد شد.

پیشنهاد سازمان سنجش تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۹

رئیس سازمان سنجش: بررسی تاثیر سوابق تحصیلی در دستور کار شورا قرار گرفته است. ولی پیشنهاد سازمان سنجش و آموزش کشور به لحاظ اینکه آخرین سالی است که نوع سوال مطرح می‌شود هم نظام قدیم و هم نظام جدید و به لحاظ مباحثی که قرار است توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس در ساماندهی کنکور به آن وارد شوند این خواهد بود که تاثیر سوابق مثبت باشد.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در ادامه گفت: لذا هر چه مصوبه شورا باشد ملاک همان خواهد بود و داوطلبان بایستی منتظر جواب شورا باشند تا نتیجه اعلام شود.

​تاثیر قطعی معدل در آزمون سراسری ۹۹

​تاثیر قطعی معدل به آن معناست که در هر دو حال، یعنی در صورت بهتر شدن تراز یا بدتر شدن تراز با تاثیر معدل امتحانات نهایی، این معدل را در نمره کل نهایی داوطلب در نظر می گیرند. بدین ترتیب تأثير معدل در کارنامه اولیه کنکور سراسری و رتبه داوطلب معلوم می شود و در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ اصلاً تاثیری نخواهد داشت.

در نظر داشته باشید داوطلبان دارای دیپلم رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش شامل اعمال سوابق تحصیلی در کنکور ۹۹ نمی باشند این دانش آموزان در صورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی می بایست در امتحان نهایی گروه آزمایشی که متقاضی آن هستند شرکت کنند.

اگر شخصی مدرک دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ گرفته باشد ديگر شامل قانون تأثير معدل در کنکور ۹۹ نیست. این موضوع به این معنی است که معدل او هیچ تاثیری در رتبه و تراز متقاضي نخواهد داشت و تراز و رتبه ای که در کارنامه خود مشاهده می کند، همان ترازی است که از پاسخ دهی به سوالات عمومی و اختصاصی در کنکور داده است.

منبع : سازمان سنجش

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *